Woda, ekologia i oczyszczalnie

Woda, ekologia i oczyszczalnie Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Ogród - o kosztach

Zostańmy przy kwestiach finansowych. Urządzanie ogrodu to bardzo ciężka praca, na którą niewielu ma chęci i czas. Jednak z poprzednich kalkulacji wynika, że jeśli chcemy posiadać własny ogród, lub chociażby ogródka, a nie mamy odpowiedniego samozaparcia, to przyjdzie nam za to całkiem dużo zapłacić. Oczywiście kwota jest uzależniona między innymi od tego, jak bardzo ten ogród ma być "bezobsługowy". Przecież bez automatycznego systemu nawadniania da się żyć. Bez pięknych, aczkolwiek wymagających, roślinek również. Nie poddawajmy się patrząc na takie wyliczenia, tylko weźmy pod uwagę nasze priorytety. Być może na początek wystarczy nam tylko trawnik i skalniak, a później dojrzejemy (lub nasze portfele dojrzeją) do czegoś więcej? A może odkryjemy jednak w sobie pasję ogrodnika i damy radę ze wszystkim sami? W końcu internet jest pełny szybkich do znalezienia informacji, nie trzeba być specjalistą, wystarczy poświęcić trochę czasu na zdobycie informacji. No i taki własnoręcznie zaprojektowany ogród na pewno da nam większą satysfakcję.

Kwestia prawa (za wikipedią):

Problem unieszkodliwiania ścieków odprowadzanych z domów regulowany jest rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. z 2006 r. nr 137, poz. 984)1. Zgodnie z § 11 ust. 5 rozporządzenia, ścieki pochodzące z gospodarstwa domowego mogą zostać odprowadzone do ziemi w granicach gruntu będącego własnością wprowadzającego, przy zachowaniu następujących warunków:

ilość ścieków nie przekracza 5 m?/dobę,
BZT5 ścieków jest zredukowane o co najmniej 20% a zawartość zawiesin ogólnych o 50% w wyniku wstępnego oczyszczenia,
miejsce wprowadzania ścieków oddziela od poziomu wodonośnego warstwa gruntu miąższości co najmniej 1,5 metra.
Dodatkowymi kryteriami są kryteria związane z terenami dla których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O możliwości powstania oczyszczalni stanowią wtedy również przepisy szczególne, między innymi te z zakresu ochrony środowiska. Uniemożliwiają one budowę oczyszczalni na:

obszarach objętych ochroną (parki krajobrazowe, strefy ochronnych ujęć wody)
obszary zagrożone powodziami
obszary narażone na zalewanie wodami opadowymi

Oszczędzanie wody jest proste

Zdaję sobie sprawę, że wiele osób ma alergię na słowo "ekologia" lub "ekolodzy". Jednak dobrze byłoby zdawać sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za świat w którym żyjemy, i który wykorzystujemy.

Istnieje kilka metod na oszczędzanie wody, które nie wiążą się z dużymi wyrzeczeniami. Jednym z najprostszych jest stosowanie perlatorów na bateriach, które zachowują duże ciśnienie, jednak wody płynie mniej. Można również wybierać prysznic, zamiast kąpieli.