Pomiar czasu

mechaniczne z mechanizmem balansowym, o napędzie sprężynowym. Posiadają mocną obudowę, aby wytrzymywać działanie zmiennych warunków morskich. W porównaniu z tradycyjnymi zegarami mechanicznymi, konstrukcja chronometru zawiera s

Pomiar czasu

Posiadają mocną obudowę aby wytrzymywać działanie

Chronometr mechaniczny został skonstruowany w 1759 przez angielskiego stolarza Johna Harrisona.

W nawigacji stosowane były chronometry mechaniczne z mechanizmem balansowym, o napędzie sprężynowym. Posiadają mocną obudowę, aby wytrzymywać działanie zmiennych warunków morskich.

W porównaniu z tradycyjnymi zegarami mechanicznymi, konstrukcja chronometru zawiera szereg nowych rozwiązań. Bęben o zmiennej średnicy, na który nawinięta jest sprężyna, kompensuje spadek siły naciągu towarzyszący odwijaniu sprężyny. Zastosowano też nowy rodzaj wychwytu i zamocowania balansu mniej wrażliwych na drgania z mechanizmem balansowym specjalnej konstrukcji (bimetaliczny włos balansu kompensujący zmiany temperatury).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chronometr


Ciekawe ozdoby

Jakie dodatki możemy wybrać, aby ozdobić rękę? W grę wchodzi oczywiście biżuteria. Możemy kupić piękne pierścionki, na przykład zawierające kamienie szlachetne, albo zdecydować się na bransoletki, które będą stanowić doskonały dodatek do całego stroju. Dobrym rozwiązaniem jest także wybranie dla siebie zegarka. Nowoczesne zegarki nie tylko mogą ciekawie wyglądać, ale są też bardziej funkcjonalne, ponieważ mogą nie tylko wskazywać dokładny czas, ale także spełniać funkcję kalendarza i tym podobne. Kiedy odwiedzimy sklep z zegarkami przekonamy się jak wiele różnych produktów mamy do wyboru i na pewno zdołamy wybrać coś, co nam przypadnie do gustu.


Zasada działania opiera się na wzajemnym

Zasada działania opiera się na wzajemnym sprzężeniu pola elektrycznego z mechanicznym polem odkształceń płytki kwarcowej. Sprzężenie to zachodzi dzięki zjawiskom piezoelektrycznym zachodzącym w krysztale kwarcu. Pole elektryczne uzyskiwane jest zwykle za pomocą naniesionych na płytkę kwarcową cienkich elektrod metalowych i podaniu na nie napięcia. Jeśli napięcie to jest zmienne w czasie, to obserwuje się zjawisko rezonansów mechanicznych płytki na określonych częstotliwościach, przy czym istnieje duża liczba (teoretycznie nieskończenie wielka) sposobów drgań płytek. Sposób drgania płytki zależy od jej orientacji krystalograficznej, kształtu oraz rodzaju naniesionych elektrod. Do najczęściej stosowanych kształtów należą belki, widełki (rezonatory kamertonowe) oraz dyski.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezonator_kwarcowy



© 2019 http://przedszkolaczek.info.pl/