Pewne podstawy warto znać - o pompach i mechanice

Pewne podstawy warto znać - o pompach i mechanice

Maszyny budowlane ? warto je ubezpieczyć

Są takie inwestycje, które znacznie obciążają nasz budżet, dlatego należy o nie odpowiednio zadbać. Zakup maszyn budowlanych należy do takich inwestycji, dlatego warto pomyśleć o ich ubezpieczeniu. Zazwyczaj bierzmy to pod uwagę już w momencie, gdy wybieramy źródło finansowania danej maszyny. Taka koparka, czy ładowarka sporo kosztuje i zwykle nie finansujemy jej za gotówkę, tylko w ramach pożyczki czy leasingu. W przypadku tego typu produktów oferuje nam się również wspomniane ubezpieczenie i warto z niego skorzystać, zważywszy, że dzięki temu możemy sfinansować ewentualne szkody, jakie w przyszłości mogą pojawić się w związku z jego użytkowaniem.

Roboty ziemne

Każda budowa obiektu usytuowanego na ziemi wymaga tak zwanych prac ziemnych. Najczęściej konieczne jest wykopanie odpowiednio dużej dziury w ziemni lub przemieszczenie dużych mas ziemi. Czasami trzeba też wyrównać teren.

Oczywiście można takie prace wykonać za pomocą narzędzi ręcznych - sprawdzi się to przy budowie altanki ogrodowej ale już choćby budowa domu znacznie przerasta możliwości jednego człowieka. Dlatego używa się koparek - kilka godzin i głęboki wykop pod fundamenty domu jest gotowy.

Tak samo jest z drogami. Ręcznie to można się pobawić w weekend i zrobić podjazd do garażu. Obecnie wszystkie drogi są budowane z użyciem wszelkich rodzajów maszyn budowlanych - od koparek i spycharek po maszyny transportowe.

Jak dzielimy maszyny budowlane?

Maszyny budowlane to wszelkie urządzenia wykorzystywane na budowach. Dzielimy je głównie z uwagi na przeznaczenie:

Mamy maszyny do robót ziemnych - czyli koparki, ładowarki, spycharki, równarki, walce, zagęszczarki i inne sprzęty przeznaczone do kopania, równania, spychania i ubijania ziemi.

Są też maszyny do robót drogowych - do położenia i zrywania asfaltu, stabilizacji podłoża.

Dalej mamy maszyny związane z pracami wokół spraw wodnych czyli: pompy, pogłębiarki, rurociągi i inne

Maszyny do robót palowych - czyli wbijania rzeczy w ziemię.

Maszyny do kruszyw (takich kamieni) - kruszarki, przesiewarki, młyny.

Kolejne są maszyny do betonu w tym moje ulubione betoniarki, i wibratory... do betonu.

Oczywiście nie można zapominać o transporcie - tutaj mamy wszelkiego rodzaju ciężarówki, ciągniki, dźwigi i inne sprzęty do przemieszczania materiałów, rzeczy z punktu a do punktu b.

Są jeszcze pozostałe urządzenia pomocnicze.