Mo偶e wyst臋powa膰 w 4 wariantach (z

lic贸wki cieszyn
Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony z臋ba z cementem korzeniowym.
Mo偶e wyst臋powa膰 w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze s膮 najcz臋stsze): Do szyjki z臋ba przyczepia si臋 przyczep nab艂onkowy, kt贸ry jest po艂膮czeniem pomi臋dzy szkliwem a dzi膮s艂em.
W ci膮gu up艂ywu wieku nast臋puje fizjologiczne obni偶anie si臋 przyczepu nab艂onkowego, co powoduje obna偶anie korzeni. Z臋by maj膮 r贸偶n膮 ilo艣膰 korzeni i tak najcz臋艣ciej (s膮 wyj膮tki): siekacze, k艂y, przedtrzonowce (z wy艂膮czeniem pierwszych g贸rnych przedtrzonowc贸w) maj膮 po 1 korzeniu, pierwsze g贸rne przedtrzonowce i z臋by trzonowe 偶uchwy maj膮 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szcz臋ki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe ? mezjalny i dystalny). Pomi臋dzy korzeniami znajduje si臋 rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacj膮, w zale偶no艣ci od ilo艣ci korzeni. 殴r贸d艂o: https://pl.wikipedia.org/wiki/Z臋by_cz艂owieka

Z臋by_cz艂owieka W艂贸kna czucioweedytuj

lic贸wki cieszyn
W miazdze z臋ba, mi臋dzy ubogokom贸rkow膮 warstw膮 Weila a miazg膮 w艂a艣ciw膮, w艂贸kna tworz膮 g臋sty splot Raschkowa. S膮 to nerwy mielinowe i klasyfikowane s膮 jako, A-?, A-?.
Podzia艂 klasyfikacji zale偶ny jest od 艣rednicy aksonu i szybko艣ci przewodzenia. Wi臋kszo艣膰 w艂贸kien w miazdze nale偶y do w艂贸kien A-?, kt贸re s膮 odpowiedzialne za kr贸tki, ostry i dobrze zlokalizowany b贸l i maj膮 niski pr贸g pobudliwo艣ci. 殴r贸d艂o: https://pl.wikipedia.org/wiki/Z臋by_cz艂owieka

Jak dba膰 o szkliwo?

Utrzymanie z臋b贸w w dobrym zdrowiu jest niezwykle istotne, zw艂aszcza wsp贸艂cze艣nie, kiedy coraz wi臋cej os贸b z konieczno艣ci posiada sztuczne uz臋bienie.

Je艣li zale偶y nam wi臋c na naszych naturalnych z臋bach powinni艣my o nie odpowiednio zadba膰.

Wystarczy kilka prostych zasad, 偶eby utrzyma膰 szkliwo w dobrym stanie.

Przede wszystkim nale偶y poradzi膰 si臋 stomatologa co do wyboru odpowiedniej pasty i szczoteczki do naszych z臋b贸w.

Drugiem wa偶nym czynnikiem, co wiedz膮 ju偶 dzieci w przedszkolu, jest regularne mycie z臋b贸w, najlepiej po ka偶dym spo偶ytym posi艂ku.
Warto tak偶e zadba膰 o odpowiedni膮 diet臋 pozbawion膮 nadmiaru cukr贸w, kt贸re bardzo szkodz膮 kondycji naszego szkliwa.

Dobrze jest te偶 regularnie umawia膰 si臋 na wizyty kontrolne u dentysty.

.
Dodane: 01-01-2019 01:30

Tagi: dentysta stomatologia protetyka cieszyn protetyka

Widok do druku:

lic贸wki cieszyn