Może występować w 4 wariantach (z

licówki cieszyn
Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym.
Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze): Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem.
W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni. Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe ? mezjalny i dystalny).
Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka

Zęby_człowieka Włókna czucioweedytuj

W miazdze zęba, między ubogokomórkową warstwą Weila a miazgą właściwą, włókna tworzą gęsty splot Raschkowa. Są to nerwy mielinowe i klasyfikowane są jako, A-?, A-?.
Podział klasyfikacji zależny jest od średnicy aksonu i szybkości przewodzenia.
Większość włókien w miazdze należy do włókien A-?, które są odpowiedzialne za krótki, ostry i dobrze zlokalizowany ból i mają niski próg pobudliwości. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka

Jak dbać o szkliwo?

Utrzymanie zębów w dobrym zdrowiu jest niezwykle istotne, zwłaszcza współcześnie, kiedy coraz więcej osób z konieczności posiada sztuczne uzębienie.

Jeśli zależy nam więc na naszych naturalnych zębach powinniśmy o nie odpowiednio zadbać.

Wystarczy kilka prostych zasad, żeby utrzymać szkliwo w dobrym stanie.

Przede wszystkim należy poradzić się stomatologa co do wyboru odpowiedniej pasty i szczoteczki do naszych zębów.
Drugiem ważnym czynnikiem, co wiedzą już dzieci w przedszkolu, jest regularne mycie zębów, najlepiej po każdym spożytym posiłku.
Warto także zadbać o odpowiednią dietę pozbawioną nadmiaru cukrów, które bardzo szkodzą kondycji naszego szkliwa.

Dobrze jest też regularnie umawiać się na wizyty kontrolne u dentysty.

.
Dodane: 01-01-2019 01:30

Tagi: dentysta stomatologia protetyka cieszyn protetyka