Krótko o panelach słonecznych i fotowoltaicznych

oraz pozyskiwaniu darmowej energii.O tym, jak działa ogniwo słoneczneFotoogniwo jest zbudowane z półprzewodnika i tworzy złącze p-n, na które pada światło. Padające na złącze fotony o energii większej od szerokości przerwy energet

Krótko o panelach słonecznych i fotowoltaicznych Chęć zainwestowania w odnawialne źródła energii może okazać się bardzo korzystna, jednak dobrze jest na początku porozmawiać z renomowaną firmą, np. . Dzisiaj o panelach słonecznych oraz pozyskiwaniu darmowej energii.

O tym, jak działa ogniwo słoneczne

Fotoogniwo jest zbudowane z półprzewodnika i tworzy złącze p-n, na które pada światło. Padające na złącze fotony o energii większej od szerokości przerwy energetycznej półprzewodnika powodują powstanie par elektron-dziura. Pole elektryczne wewnątrz półprzewodnika, związane z obecnością złącza p-n, przesuwa nośniki różnych rodzajów w różne strony. Elektrony trafiają do obszaru n, dziury do obszaru p. Rozdzielenie nośników ładunku w złączu powoduje powstanie na nim zewnętrznego napięcia elektrycznego. Ponieważ rozdzielone nośniki są nośnikami nadmiarowymi (mają nieskończony czas życia), a napięcie na złączu p-n jest stałe, oświetlone złącze działa jako ogniwo elektryczne, czyli takie, w którym źródłem prądu są reakcje chemiczne zachodzące między elektrodą a elektrolitem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_s%C5%82oneczne#Zasada_dzia.C5.82ania


Energia słoneczna - w twoim otoczeniu

Ponieważ koszty otrzymywania energii elektrycznej ze światła słonecznego były zawsze wielokrotnie wyższe niż przy wykorzystaniu innych źródeł energii, przez długi czas była ona stosowana jedynie tam, gdzie ich wykorzystanie było bardzo utrudnione lub niemożliwe. Przykładem takich zastosowań były:

urządzenia przenośne wymagające niewielkich ilości energii, np. kalkulatory, zegarki elektroniczne,
trudno dostępne miejsca, gdzie doprowadzenie linii elektrycznej byłoby nieopłacalne, np. domy stojące pojedynczo, kamery monitorujące, fotoradary,
pojazdy, w których wykorzystanie innych źródeł energii byłoby nieopłacalne, np. sztuczne satelity, jachty żaglowe, wozy kempingowe.
Energetykę słoneczną wykorzystuje się coraz powszechniej. Związane jest to, między innymi ze spadkiem cen (200-krotnym w latach 1977-2015 - patrz "ekonomika" poniżej), z większą dostępnością technologii, programami dofinansowania instalacji tego typu urządzeń, rosnącą świadomością ekologiczną oraz wzrostem cen energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Na rynku pojawiły się również nowe rozwiązania łączące tradycyjne źródła energii (np. LPG) z energią słoneczną, które umożliwiają uniezależnienie się od negatywnych warunków atmosferycznych (np. w czasie zimy).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna#Zastosowanie_energii_s.C5.82onecznej


Studia prowadzone z zakresu fotowoltaniki

Studia z zakresu fotowoltaniki odbywane są przez architektów i inżynierów oraz przez osoby, które w przyszłości będą zajmowały się wykonywaniem planów budowy różnych budynków. Dlatego osoby zajmujące się wdrażaniem rozwiązań fotowoltaicznych powinny być dobrymi matematykami i technikami oraz fizykami i informatykami. Tylko dzięki temu będą mogły skutecznie zajmować się urbanistyką. Także osoby, które zajmują się montażem paneli słonecznych oraz kolektorów słonecznych muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje. Przede wszystkim muszą to być osoby sprawne fizycznie oraz w pełni zdrowe i mogące pracować na wysokościach. Ich praca powinna być nadzorowana przez specjalistów z zakresu bhp. Opracują oni także zasady sprawnego montażu kolektorów słonecznych.



© 2019 http://przedszkolaczek.info.pl/