Kilka słów o ogrzewaniu

zerokiej grupy urządzeń różniących się przeznaczeniem, budową i sposobem realizacji przepływu ciepła. Chociaż termin ten kojarzony jest przede wszystkim z przemysłem, wymienniki ciepła są układami powszechnie spotykanymi równie

Kilka słów o ogrzewaniu

co to jest wymiennik ciepła?

Wymiennik ciepła ? urządzenie, którego główną funkcją jest wymiana ciepła pomiędzy dwoma (lub więcej) płynami. Jest to ogólny termin odnoszący się do szerokiej grupy urządzeń różniących się przeznaczeniem, budową i sposobem realizacji przepływu ciepła.

Chociaż termin ten kojarzony jest przede wszystkim z przemysłem, wymienniki ciepła są układami powszechnie spotykanymi również w życiu codziennym. Przykładem może być chłodnica samochodowa, podgrzewacz wody lub grzejnik.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciep%C5%82a


Nagrzewnice ? różne rodzaje

Z pewnością do najprostszych urządzeń grzewczych możemy zaliczyć nagrzewnice, które są wykorzystywane dzisiaj w wielu branżach. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, a różnice pomiędzy określonymi typami nagrzewnic są związane zazwyczaj z różnymi paliwami, dzięki którym jest generowane ciepło. Trzeba jednak przyznać, że nawet najbardziej skomplikowane nagrzewnice są o wiele prostsze w swej konstrukcji niż piece olejowe czy wszelkie inne. Z drugiej strony jednak, generowanie ciepła za pomocą nagrzewnic jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych przestrzeni, jednak wtedy, gdy chodzi o ogrzewanie domu jednorodzinnego warto zdecydować się na poważniejszą instalację centralnego ogrzewania.


Co to jest... grzejnik?

Grzejnik (potocznie nazywany kaloryferem z fr. calorif?re) ? wymiennik cieplny typu woda-powietrze lub para-powietrze; element układu centralnego ogrzewania. Powszechnie stosowany w różnych pomieszczeniach.

Obecnie najczęściej stosowane są grzejniki płytowe zbudowane ze zgrzewanych płyt stalowych. W nowych instalacjach centralnego ogrzewania praktycznie nie są już stosowane grzejniki żebrowe, mimo że w niektórych rozwiązaniach modułowość konstrukcji pozwala na dodanie większej liczby żeber, a dzięki temu prostą zmianę mocy grzejnika. Przez grzejnik przepływa gorąca woda lub para, która zazwyczaj nie pochodzi bezpośrednio z elektrociepłowni. Woda zasilająca centralne ogrzewanie ogrzewana jest w wymienniku ciepła przez wodę z sieci ciepłowniczej, lub w kotle, a następnie płynie do odbiorników ciepła jakimi są grzejniki.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzejnik



© 2019 http://przedszkolaczek.info.pl/