Jak ważny jest wystrój okien

h zasłon składających się...z płachty materiału po bardzo skomplikowane, wielofunkcyjne żaluzje. Moim zdaniem jedną z najlepszych opcji jest zastosowanie rolet. Do wyboru jest kilka ich rodzajów. Mało tego - dzięki temu, że rolet

Jak ważny jest wystrój okien Dekoracja okien to naprawdę ważny element wystroju. Żaluzje, rolety, czy zasłony? Co wybrać?

Sposób na zasłanianie okien

Są różne metody zasłaniania okien. Od najprostszych zasłon składających się...z płachty materiału po bardzo skomplikowane, wielofunkcyjne żaluzje.

Moim zdaniem jedną z najlepszych opcji jest zastosowanie rolet. Do wyboru jest kilka ich rodzajów. Mało tego - dzięki temu, że rolety mogą być wykonane z różnych rodzajów materiału to można je bez problemu dopasować do swojego wystroju wnętrza.

Również można dopasować kolor samego materiały jak i stopień przepuszczalności światła. To daje bardzo dużo możliwości.

Rolety nieprzepuszczalne

Ostatnio coraz częściej w oknach zakładamy drewniane żaluzje. Nic dziwnego, ponieważ są wyjątkowo estetyczne, czasami jednak są źle dobierane, ale o tym w innym tekście. Drewniane żaluzje dają prawie 100% nieprzepuszczalność, są więc bardzo skuteczną ochroną. Są jednak dość drogie, zwłaszcza robione na zamówienie - kosztują kilkaset złotych za sztukę. Ale są wytrzymałe, nie blakną od światła i dobrze wyglądają.

Zanim podejmiemy decyzję, musimy mieć ustalony budżet, musimy też wiedzieć jaka ma być przepuszczalność światła.

Jak wybierać rolety?

Jak wybrać roletę? Na co patrzeć, zanim dokonamy konsumenckiego wyboru, jak dopasować roletę do okna i wnętrza?

To nie są pytania, na które można uzyskać jedną prawidłową odpowiedź, zwłaszcza że jest wiele rodzajów rolet.

Rolety można podzielić na te standardowe i na wymiar. Wiadomo, że pierwszy rodzaj będzie kosztował mniej, ale jeśli nasze okno nie jest standardowe, to trudno - musimy wybrać rolety na wymiar. Na wymiar trzeba też wybrać rolety na okna dachowe.

Co wybrać?

Co wybrać - rolety, czy żaluzje? Wiadomo, że zasłonięcie okna bywa koniecznością - nikt nie jest fanem intensywnego słońca padającego na monitor, czy też wścibskiego wzroku sąsiadów. Z tego powodu większość z nas rolety, lub żaluzje w oknach posiada.

Wybór pomiędzy jednym, a drugim rozwiązaniem nie jest taki oczywisty. W poprzedniej epoce żaluzje były znacznie bardziej popularne, ale rolet jeszcze w naszych sklepach zwyczajnie nie było. Zarówno rolety, jak i żaluzje mogą mieć różne kolory. Dużą różnicą jest jednak materiał, z którego są wykonane. Żaluzje mogą być drewniane, aluminiowe, lub plastikowe. Rolety są zawsze tekstylne, mają tez różny stopień przepuszczania światła.

Jak kosztowne są rolety?

Rolety nie są zbyt tanie, prościej i taniej jest zmienić kolor ścian, niż kupić nowe rolety. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć ich kolor, ja polecam wybrać coś neutralnego, w dość stonowanych odcieniach. Sprawdzą się wszystkie odcienie szarości, biel, delikatne beże, ewentualnie jasne brązy. Intensywne barwy wymagają dopasowania do nich wystroju całego pomieszczenia, dlatego odradzam taki wybór.

Ważny jest typ mocowania, jednak większość modeli jest uniwersalna - można je zamontować na ramie okna, wewnątrz wnęki okiennej, lub na suficie. Zazwyczaj zakłada się rolety do ramy okna, ale takie rozwiązanie ma tez wady - może powodować parowanie okien, a mocowanie mogą uszkodzić ramę (chociaż nie powinny, trzeba mieć jednak pewne doświadczenie w montażu).