Implanty Chorzów

Implanty Chorzów Implanty Chorzów

Historia jest taką dziedziną wiedzy, że można ją również odnieść do każdej innej, przykładowo analizując i zastanawiając się nad początkami medycyny, a konkretnie stomatologii. Oczywiście metody, z których korzysta współczesna stomatologia są zdobyczami postępu technologicznego, jednak pewien ogólny zamysł pozostał taki sam. W końcu celem stomatologii od samych jej początków, jakie by nie były, aż po dzień dzisiejszy, jest leczenie zębów, jamy ustnej oraz jej okolic. Najstarszy przypadek przeprowadzanego leczenia stomatologicznego stwierdzono w liczącym aż 14 tysięcy lat szkielecie mężczyzny, który został znaleziony we włoskich Dolomitach. Na zębie trzonowym tego mężczyzny dało się zauważyć próby wydrapania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Innym przykładem, który świadczy o istnieniu stomatologii, są znalezione czaszki, pochodzące sprzed 9 tysięcy lat, zawierające ślady opracowania ubytku próchnicowego oraz wypełnienia. Czaszki te zostały odkryte w miejscowości w Pakistanie przez archeologów.

Słowo dentysta wzbudza strach wielu ludzi. Zdrowe zęby powinny być jednak priorytetem dla człowieka. Nie chodzi tylko o estetykę, ale również o choroby związane z nieleczeniem zębów. Wygląd uzębienia jest bardzo ważny, ponieważ wpływa on na komfort, ale też na nawiązywanie znajomości albo zdobywanie nowej pracy. Dlaczego boimy się chodzić do dentysty? Stomatolog to osoba, która sprawdza stan faktyczny uzębienia oraz przeprowadza ich leczenie. W obecnych czasach technologia jest o wiele lepsza i rozbudowana. W klinikach posiadają bardzo nowoczesne sprzęty, które są zbawieniem dla ludzi, którzy boją się chodzić do dentysty. Nowe znieczulenia nie powodują już przerażenia, a dla dzieci wynaleziono maski gazowe, które niwelują ból. Gabinet dentystyczny zaopatrzony jest w wygodne fotele, specjalistyczny sprzęt oraz w świetnych lekarzy. Żeby wybrać odpowiedniego lekarza w tej specjalizacji, musimy zaczerpnąć wiedzę na jego temat np.z internetu czy od znajomych i rodziny. Doświadczenie jest bardzo ważne w tym zawodzie. Klienci wolą wyuczonych dentystów, miłych i oddanych dla pracy.

Jednym z najbardziej znanych, ale tym samym prawdziwych i przekazujących pewną mądrość powiedzeń jest to, że znacznie lepiej zapobiegać, niż leczyć. Powiedzenie to sprawdza się znakomicie w odniesieniu do stomatologii, a mianowicie do próchnicy zębów. Lepiej jest zapobiegać powstawaniu próchnicy, niż później ją leczyć. Profilaktyka jest takim działem medycyny, który skupia się właśnie na zapobieganiu różnym chorobom. Głównym narzędziem profilaktyki próchnicy zębów jest edukacja zdrowotna w zakresie dbania i higieny jamy ustnej. Innymi działaniami na rzecz profilaktyki jest dostarczanie fluorków do organizmu, szczotkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania oraz nici dentystycznych. Gabinety stomatologiczne także oferują działania z zakresu profilaktyki, takie jak instruktaże higieny, higienizacje czy skaling. Stosowanie odpowiednich działań profilaktycznych, być może nie uchroni całkowicie od próchnicy, ale z pewnością przeszkodzi w jej rozwoju poprzez pozbawianie odpowiednich warunków dla rozwoju bakterii.

Zastanawialiście się może kiedyś, jaka jest różnica między dentystą, a stomatologiem? Obydwa te pojęcia zdają się dotyczyć tego samego, czyli określenia lekarza zajmującego się leczeniem zębów oraz jamy ustnej i stawu żuchwowego. Jest to z pewnością prawda, ponieważ mimo różnych nazw i genezy wyrazów, stomatolog i dentysta oznaczają dokładnie to samo. Skąd więc dwie nazwy określające ten sam rodzaj wykonywanego zawodu? Pochodzenia słowa stomatolog można dopatrywać się w grece, gdzie stoma oznacza usta a logos to nauka. Z kolei słowo dentysta ma nieco inne pochodzenie, mianowicie wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Można by więc pomyśleć, że dentysta zajmuje się zębami, a stomatolog ogólnie jamą ustną, jest to jednak stwierdzenie niezgodne z rzeczywistością. Jedyne, co odróżnia lekarza dentystę od lekarza stomatologa, jest rok ukończenia studiów, ponieważ w związku ze zmianą przepisów w 2002 roku, osoby kończące studia otrzymywały tytuł lekarza dentysty. Kompetencje dentysty, jak i stomatologa są więc takie same.

W życiu niemal każdego rodzica nadchodzi ten czas, kiedy trzeba zabrać dziecko na pierwszą wizytę u dentysty. Niezależnie od tego, czy jest to jedynie wizyta kontrolna, czy wizyta podczas której będzie przeprowadzane leczenie, warto odpowiednio się do niej przygotować. Pierwsza wizyta u lekarza stomatologa może wiązać się z lękiem dziecka przed nieznanym, dlatego niektóre gabinety stomatologiczne oferują specjalną wizytę adaptacyjną, która pozwoli dziecku oswoić się z tematem. Ponadto na pierwszą wizytę naszego dziecka u dentysty, warto wybrać przyjaznego specjalistę, który rozumie potrzeby swoich pacjentów, w tym nawet tych najmłodszych. Przed wejściem do gabinetu rodzic powinien uświadomić dziecko, że lekarz stomatolog jest po to, żeby pomagać ludziom i leczyć ich zęby. Z właściwym podejściem rodzica do tematu, lęk przed pierwszą wizytą u dentysty będzie mniejszy, co może zapobiec niepotrzebnemu stresowi oraz mniejszą obawą przed kolejnymi wizytami w przyszłości, już w dorosłym życiu.