Dentysta Zabrze

Dentysta Zabrze Dentysta Zabrze

Nawet jeśli gabinet dentystyczny przerażał cię dosłownie od zawsze, nie oznacza to jeszcze, że rozwinęła się u ciebie dentofobia. Nie jest ona bowiem zwykłym lękiem. To zaburzenie psychiczne, takie samo jak każda inna fobia, które charakteryzuje się nasilonymi i zintensyfikowanymi objawami oraz często wymaga leczenia. Jak możesz rozpoznać u siebie taką przypadłość? Zwróć po prostu uwagę na swoje myśli, zachowanie i reakcje ciała, gdy następnym razem odwiedzisz dentystę. Objawy w dentofobii nie przypominają bowiem zwykłego strachu. W tej chorobie dentysta staje się dla ciebie kimś na miarę potwora z najstraszniejszych snów, na którego sam widok twoje ciało reaguje tak, jak gdyby zaraz miało stanąć do walki. Oddech przyspiesza. Nieraz jest tak szybki, że dosłownie nie możesz złapać tchu. Serce bije jak szalone, nogi zaczynają drżeć, a ty myślisz wyłącznie o ucieczce. Jeżeli stomatolog doprowadza się do tego rodzaju objawów, możesz stwierdzić, że rzeczywiście cierpisz na dentofobię, czyli poważny lęk przed dentystą.

Stomatologia, która jest jednym z działów medycyny, dzieli się na różne specjalizacje, w ramach których wykonywane są określone działania i zabiegi stomatologiczne. Jedną ze specjalizacji stomatologii jest protetyka stomatologiczna. Zadaniem działu, którym jest protetyka, jest odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzu po utracie zębów naturalnych lub ich masowym uszkodzeniu. Ponadto w obrębie zadań protetyki stomatologicznej znajduje się także rehabilitacja pacjentów po operacjach za pomocą protez pooperacyjnych. W protetyce do odtwarzania warunków zgryzu używa się specjalnych wypełnień protetycznych. Używane protezy mogą być stałe, których nie można wyjąć, lub ruchome, które można wyjść z ust, lub kombinowane, które są połączeniem obydwu. Istnieją różne rodzaje protez, wykonane z różnych materiałów, przykładowo protezy akrylowe, protezy nylonowe lub protezy szkieletowe. Usługi oferowane przez gabinety stomatologiczne w ramach protetyki to wykonanie koron na podbudowie, protez całkowitych lub szkieletowych.

Medycyna jest bardzo szeroką dziedziną nauki i jest wielu lekarzy specjalistów, wykonujących pracę w ramach danej specjalizacji. Lekarz dentysta jest jednym z zawodów medycznych, którego działania są wykonywane w obrębie działu medycyny, jakim jest stomatologia. Sama nazwa dentysta pochodzi z łacińskiego słowa dens, czyli ząb. W Polsce tytuł lekarza dentysty otrzymuje się po ukończeniu pięcioletnich studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. Po zakończonych studiach ma się ograniczone prawo wykonywania zawodu, natomiast pełne prawo do wykonywania zawodu otrzymuje się po zdaniu odpowiedniego egzaminu. Sam dział stomatologii dzieli się na kilka różnych specjalizacji, które się wybiera w trakcie studiów. Specjalizacje mogą trwać od 3 do 6 lat, w zależności od ich rodzaju. Jest dziewięć specjalizacji do wyboru: chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca i stomatologia zachowawcza, zdrowie publiczne oraz epidemiologia.

Wizyty w gabinecie stomatologicznym warto odbywać regularnie, nawet gdy nie odczuwa się dolegliwości bólowych ze strony zębów czy dziąseł. Doświadczony dentysta podczas profilaktycznej wizyty może ocenić stan uzębienia. Gdy tylko zauważy, że zaczyna się próchnica lub na zębach pojawia się kamień, wdroży specjalistyczne leczenie, dzięki któremu szybko będzie można zęby wyleczyć. Niestety bardzo często zdarza się, że gabinet dentystyczny odwiedzany jest dopiero gdy problem stanie się poważny. Jeżeli zęby nie są leczone przez dłuższy okres czasu, to może okazać się, że już jest za późno na ich uratowanie i jedynym rozwiązaniem wówczas pozostaje usunięcie zęba. Taką decyzję może podjąć wyłącznie stomatolog. Nie trzeba bać się wizyty w gabinecie dentystycznym. Obecnie dostępne są znieczulenia, dzięki czemu każdy zabieg można przeprowadzić bez bólu. O zęby trzeba dbać, inaczej zaczną chorować. Dzięki właściwej profilaktyce można cieszyć się pięknym uśmiechem do późnej starości bez konieczności stosowania protez.

Pojęcie stomatologii mikroskopowej oznacza nie mniej, nie więcej jak leczenie z użyciem mikroskopu. Pozwala to na precyzyjne wykonanie zabiegu, zwłaszcza przy leczeniu kanałowym. Usługa leczenia za pomocą stomatologii mikroskopowej jest oferowana przez profesjonalnych stomatologów, którzy posiadają do tego odpowiedni sprzęt. Dzięki użyciu mikroskopu przy zabiegu, stomatolog może obserwować ząb pacjenta w znacznym powiększeniu, co pozwala na rozwiązanie wielu problemów. Leczenie kanałowe zębów przy wykorzystaniu stomatologii mikroskopowej pozwala na większą precyzję i umożliwia oszczędne zarządzenie tkankami, co później przekłada się większą wytrzymałość zęba. Ponadto praca z użyciem mikroskopu daje możliwość lepszej oceny kondycji leczonego zęba, pozwala także na leczenie bardziej skomplikowanych przypadków. Głównym zastosowaniem stomatologii mikroskopowej jest leczenie kanałowe, które wymaga dokładności oraz precyzji, więc dzięki powiększeniu przez mikroskop przeprowadzany zabieg ma większe szanse powodzenia.